Irtisanomisen syyksi riittämässä pelkkä asiallinen syy

Uutiset 19.03.2025

Irtisanomissuoja heikkenee, jos asiallisen ja painavan syyn sijaan irtisanomiseen riittää asiallinen syy, kuten maan hallitus esittää.

Hallituksen valmistelemaa irtisanomissuojan heikentämistä vastustaa 58 prosenttia palkansaajista.

Suomen hallitus haluaa helpottaa työntekijän irtisanomista siten, että jatkossa työsopimuksen irtisanomiseen riittäisi pelkkä asiallinen syy. Tällä hetkellä laissa määritellään, että syyn pitää olla asiallinen ja painava. Verianin tekemässä kyselyssä vastaajista 58 prosenttia vastustaa irtisanomissuojan heikennystä. 28 prosenttia kannatti ja 13 prosenttia ei osannut sanoa kantaansa.

Eniten heikennystä vastustavat naiset. Naisista 64 prosenttia kertoo vastustavansa lakimuutosta, vastaava luku miehillä on 53 prosenttia.

Hallitus on pitkällä valmistelussaan, jossa lainsäädännöstä poistetaan viittaus painavaan syyhyn. Lisäksi työsopimuslakiin ollaan lisäämässä esimerkiksi irtisanomisperustelista, jolla voidaan perustella irtisanomisia erittäin laajasti. Myös varoituksen antamisen periaatteisiin puututaan.

Tutkimuslaitos Verianin internetpaneelin kautta kerätty palkansaajia edustava aineisto kerättiin 6.–10.3.2025, ja siihen vastasi 1599 palkansaajaa. Tilastollinen virhemarginaali koko aineiston tasolla 2,5 %-yksikköä suuntaansa.

Lue koko SAK:n tiedote: Irtisanomissuojan heikentämistä vastustaa 58 prosenttia palkansaajista 19.3.2025

Lisää tiedotteita:

Takaisin Tiedotteet-sivulle